ObriBroskev

 

17.listopadu 1994 odehrála v tělocvičně českolipského gymnázia svůj první oficiální koncert hudební skupina Stringbreakers. O tři roky později, v roce 1997 se po mnoha personálních změnách její sestava ustálila a kapela si vybrala nové jméno obří broskev.

 

Během koncertování po severních čechách získávala zkušenosti, vlastní zvuk, a pomalu se rozšiřující posluchačskou základnu. Jejím charakteristickým znakem staly silné, melodické skladby oscilující mezi popem a alternativním rockem, takové, které se objevily i na maxisinglu Přichází po špičkách (vlastním nákladem r.2003).

 

Ten už kapela propagovala na koncertech v Praze, kde předskakovala Druhé Trávě či Lence Dusilové, a kde od listopadu 2003 do května 2004 pracovala na albu Vybrané scény z dětského snu, které vyšlo 16.listopadu.2004 u společnosti Good Day Records.

 

V té době broskve vystupují v triu (canny, Čermák, Obermajer), ale na nové desce se obklopili hosty, mezi kterými nechybí právě Lenka Dusilová (na jejím posledním albu Spatřit Světlo Světa se canny textařsky podílel), kytarista Maťo Mišík(zároveň i spolutvůrce obalu CD), baskytarista Marek Zelený či multiinstumentalista Luboš Malina, známý například z "domácí" Druhé Trávy.

 

Od jara roku 2005 se objevují hosté i na koncertech: saxofonista a klarinetista Pavel Zlámal a kytarista Vojtěch Holub už oba v obří broskvi dřív hráli, zbrusu nová je tu zpěvačka a klavíristka Olga Matoušková. V průběhu léta a zimy odehrála broskev sedm koncertů se zpěvačkou Anetou Langerovou. Na těchto vystoupeních ji shlédlo přes 20 000 diváků.

 

16. května 2006, rok a půl po vydání debutu vyšlo u Championship Records bezejmenné třískladbové EP, které obsahuje tracky Řezníkova žena, Hlavně že jí chutná a Hlídám těkavou. Autorkou poslední písně je Olga Matoušková a z původních hostů se stávají právoplatní členové kapely. Skladby z EP se objevily hned na třech kompilacích kapel, jednou pod hlavičkou vydavatelství a poté v časopisech Filter a Report. Těsně před koncem roku, 25. listopadu 2006 vystoupila obří broskev v hudebním pořadu Noc s Andělem, 21. dubna zahrála na narozeninách hudebního portálu musicserver.

30. října 2007 pokřtila obří broskev na koncertě v Rock Café CD nazvané RMX, které se skládá z remixů minulého EP.

V roce 2007 a 2008 kapela natáčela s producentem Dušanem Neuwerthem album nazvané Potápěči, které vyšlo 10. 4. 2008 u společnosti Championship records. O kapele se mluví zase o něco víc, k písničce Do Děčína vzniká videoklip jehož hlavní postavou je maskot Opičí kluk. Podzim 2008 a jaro roku 2009 stráví broskev s opičákem na Do Děčína tour, během kterého poprvé objede celé čechy a moravu a které vrcholí 15. 1. koncertem v Akropoli.

V průběhu turné se ke kapele přidává trumpetista Jaroslav Zlámal a saxofonista Ondřej Zátka. 14. 3. v klubu Progres v České Lípě naopak odehrál poslední vystoupení s kapelou kytarista Vojtěch Holub.

 

V zimě téhož roku oslovil kapelu slovenský hudebník a producent Maroš Hečko a nabídnul jim natočení desky ve studiích slovenského rozhlasu. Třetí album nazvané Sever vznikalo v Hečkově produkci v Bratislavě na jaře a v létě. Vyšlo přesně šest let po Vybraných scénách, 16. 11. 2010, u labelu Azyl Music.